Header photo Trigger
2020-05-24 Nauka czystości << powrót do listy

Czas koronawirusa wymusił na mnie popełnienie kilku tektów, które wysyłałam rodzinkom odbierającym maluszki. Zamieszczam zatem coś o nauce czystości, może się komuś przyda :)

Nauka czystości

Jak Państwo zauważyli na zdjęciach czy filmikach zamieszczanych przeze mnie, maluszki uczone są czystości od 3-4 tygodnia. Mają już wtedy potrzebę opuszczenia legowiska w celu załatwienia się.

Wykorzystuję to, żeby przyzwyczajały się do podłoza, którym jest drewniany żwirek. Można go kupić w sklepie zoologicznym, można też kupić w sklepie budowlanym - jest to pellet drewniany. Oba rodzaje przetestowałam i naprawdę nie ma różnicy poza ceną.

Jak dalej postępować w domu jeśli maluszek w hodowli załatwiał się na pellet?

Pies to nie kot, załatwianie się do kuwety jest wielkim udogodnieniem dla mnie. Mam piątkę maluszków i niesposób kontrolować kiedy, który się chce wypróżnić. Wy będziecie mieli ułatwione zadanie, bo będzie tylko jeden glut. Tak więc, moim zdaniem najlepiej jak maluszek od razu będzie uczony wynoszenia na zewnątrz. Kiedy ? JaK tylko otworzy oczy po spaniu, po jedzeniu, po zabawie, niemalże co godzinę czy dwie. Niestety jest to proces czasami długotrwały, więc nie traćcie cierpliwości.

Kuweta może służyć awaryjnym sytuacjom, typu zostawienie malucha na kilka godzin samemgo. Pamiętać trzeba że im dłuższy dystans do pokonania do tej kuwety - tym większe prawdopodobieństwo, że do niej nie dojdzie. Dystans zwiększamy z wiekiem malucha. Podkłady niestety w większości przypadków służą do zabawy i pogryzienia w drobny mak. Moim zdaniem uczą też załatwiania się w przyszłości na dywany.

Z czego zrobić kuwetę? Ja używam szuflad z Ikei - Gimse, wycięte wejście na gorąco nożem. Zamiast tego, może to być np. dno z klatki królika, dużo brytfanka do ciasta... itd najważniejsze żeby wysokość tego pojemnika była jakieś maksymalnie 8-10 cm. Oczywiście poźniej to i więcej, bo spryciarz już wskoczy, ale jak będzie wyjeżdżać to będzie bardzo malutki.

Często boją się Państwo wychodzić na naukę czystości na zewnątrz ze względu na kwarantannę. Nie należy się tego bać. Nauka czystości polega na tym, że idziemy na trawkę tylko i wyłącznie w celu zrobienia siusiu. Czyli 5 minut i do domu. Nie bawimy się ze szczeniakiem, nie rozpraszamy go. Po zrobieniu siusiu czy kupki, chwalimy, pod pachę go i do domu. Państwu zostawiam wybór, czy dalej będziecie korzystać z kuwety, czy to będą maty, czy intensywna nauka na zewnątrz.