Header photo Trigger
2020-05-03 Najczęściej zadawane pytania << powrót do listy

1./ Kiedy szczeniaka można kąpać ?

Do kąpieli maluszka dobrze jest kupić szampon dla szczeniąt, jest on delikatniejszy i na pewno nie zaszkodzi maluchowi. Szampon taki można nabyć w internecie, sklepie zoologicznym czy w lecznicy weterynaryjnej. Zarówno szczeniak jak i dorosły pies nie wymaga kąpania np. raz na miesiąc czy raz na dwa tygodnie. Kąpiemy pupila wtedy kiedy się w czymś brzydkim i niezbyt ładnie pachnącym wytarza. Jeśli mamy szorstkiego pieska to po zabiegu trymowania piesek powinien zostać wykąpany. Natomiast od malucha przyzwyczajamy do wody, wstawiamy do wanny i płuczemy stopy, czy też podwozie . Po co ? żeby maluch był przyzwyczajony do tych zabiegów, do szumu wody, do wanny czy brodzika. Jak będzie potrzeba kąpieli przynajmniej nie będzie uciekał.

2./ Kiedy można zmienić karmę dla szczeniąt na juniora ?

Jack jest rasą małą i jego rozwój fizyczny jest zdecydowanie szybszy od ras dużych. Na karmie dla szczeniąt można go trzymać wg mnie do 5-6 miesiąca, po tym okresie jest już po wymianie zębów, niektóre suczki już w 6 miesiącu potrafią dostać cieczki, więc ten 6 miesiąc jest dla nich graniczny kiedy to ze szczeniaka mamy małego juniora. Oczywiście każdy piesek rozwija się inaczej i karmienie go karmą dla szczeniąt miesiąc dłużej nie będzie dla niego jakąś krzywdą. Niektórzy producenci mają na opakowaniach wpisany wiek , to też może pomóc w decyzji czy już zmieniać czy jeszcze nie.

3./ Czy można karmić pieski domowym jedzeniem, czy lepiej pozostać tylko na karmach z puszek lub suchym jedzonku ?

Piesek,który spróbuje ludzkiego jedzenia będzie później wybrzydzał przy psich chrupkach czy puszkach. Często też takie psy zaczynają żebrać przy stole i ciężko jest tego oduczyć. Ludzkie jedzenie nie jest tak zbilansowane jak psie, zarówno w chrupkach jak i w puszce znajdują się witaminy i minerały odpowiednie do wieku psa, jego rozmiarów czy nawet rasy i aktywności. Jeśli chcemy psu gotować to też trzeba wiąć pod uwagę fakt, że trzeba będzie zaopatrzyć się w witaminy i minerały, które będzie trzeba dodawać do posiłków.

4./ Kiedy można założyć szelki,bądź obroże i smycz ?

Ja nie używam szelek, zawsze nauka chodzenia na smyczy odbywa się u mnie w obroży i na smyczy. Polecam tak tę naukę zacząć, a jak piesek będzie już pięknie chodził, nie będzie ciągnął, szedł wężykiem, z jednej strony na drugą, nie będzie wpadał pod nogi ... to wtedy można założyć szelki. Co do smyczy to polecam najzwyklejszą smycz, ewentualnie przepinaną, żeby ją wydłużyć. Nie polecam smyczy flexi. Znam przypadek kiedy 8 letnia dziewczynka prowadziła jacka na takiej smyczy i nie zdążyła jej zablokować a psiak stracił życie pod kołami samochodu.

5./ Jakie przekąski,smaczki?

Bardzo rzadko kupuję gotowe smaczki. Z reguły kroję parówkę, kiełbaskę czy szyneczkę na małe kosteczki i taki smakołyk służy do nauki. Nie skarmiam oczywiście psa za jednym razem trzema parówkami tylko używam do tego 3-4 plasterków. Należy pamiętać, że podając zbyt dużą ilość smaczków to tak jak byśmy podali mu dodatkowy posiłek. Z czasem w czasie pracy z psem można powoli rezygnować ze smaczków zamieniając je na pochwałę głosową czy pieszczotliwy dotyk, który dla psa będzie równie fajną nagrodą jak smaczek. Należy czytać etykiety opakowań gotowych smaczków. Nie powinny zawierać kalogenu czy żelatyny - usztywnia to chrząstkę uszną i może być problem z uszami.

6./ Co stosować do ścierania kamienia nazębnego u piesków, czy może trzeba mieć szczotkę i myć pieskowi zęby?

Jeśli jest się posiadaczem jednego czy dwóch piesków jak najbardziej namawiam do czyszczenia ząbków, przyzwyczajać pieska trzeba od malucha. W sklepach zoologicznych na pewno znajdą Państwo i pasty i szczoteczki. Ja mam tyle tych zębów, że nie dała bym rady :) więc dostają suszone ścięgna wołowe i gryząc je ścierają sobie kamień. Wszelkiego rodzaju gryzaki - typu poroża , penisy , ścięgna , surowe kości - powodują ścieranie się kamienia. Tak samo karma sucha.

7./ Czy należy wyczesywać sierść rękawicą,bądź szczotką,jeśli tak to jak często?

Pieska z sierścią szorstką najlepiej rozczesywać pudlówką, rękawica przeznaczona jest dla psów z gładkim włosem. Pies szorstkowłosy wymaga trymowania - jest to wyskubywanie długiego włosa palcami lub za pomocą trymera. Najlepszym trymerem, który nie utnie włosa jest kamień, bądź trymer kamienny - nie mają ząbków, więc nic nie utną tylko usuną cały włos.

8./ Kiedy powinno się wykonać pierwsze trymowanie?

Pierwsze trymowanie robię u maluchów 10-12 tygodniowych, kolejne koło 4 miesiąca a później zależy od tego jak szybko włos odrasta. Są osobniki które wymagają trymowania co dwa trzy miesiące a są takie, które można robić rzadziej. Przy jednym psie najlepiej te zabiegi wykonywać u psiego fryzjera.

9./ Obcinanie paznokci maluszkowi? Jak często i czym najlepiej?

O paznokcie trzeba dbać, żeby piesek nie czuł dyskomfortu. Zbyt długie pazury powodują wyginanie się paluszków, inaczej zaczyna je stawiać i mże dojść do deformacji. Może też dochodzić do złamania bądź naderwania paznokcia. Prostą kontrolą czy nasz pies ma za długie pazury to test na panelach - jak słychać stukanie pazurków jak piesek sobie spaceruje to znaczy,że są za długie. Obcinać można samemu albo u weterynarza czy też psiego fryzjera. Obcinaczka do pazurów jest do nabycia w sklepach internetowych, zoologicznych czy u weta. Pieski, które dużo spacerują czy też biegają po utwardzonym podłożu samoistnie będą sobie ścierać pazurki. Do kontroli zostaje wtedy boczny pazur na przedniej łapie. Pamiętać trzeba, że paznokieć ma w środku rdzeń i przycięcie za krótko może spowodować krwawienie. Często obcinając paznokcie nie dopuszczamy do przerośnięcia tego rdzenia. Im rzadzej to robimy tym ten rdzeń się wydłuża. Dbajmy o paznokietki naszych piesełków :)

Jeśli mają Państwo pytania to śmiało do mnie piszcie, chętnie na nie odpowiem.